Hradiště doby bronzové v jižních Čechách
Nové objevy hradišť nejen z doby bronzové dokládají, že v současnosti známý počet těchto lokalit neodpovídá minulé realitě. Je zřejmé, že i tyto lokality se zachovávají v různém stavu a mohou i zcela zaniknout. Hlavními znaky ohrazení jsou fortifikační prvky. Ty mohly nabývat různých forem, archeologicky viditelné jsou hradby zachované ve formě valů, příkopy či palisády. I tyto prvky mohou částečně či zcela zanikat, což má za následek znesnadnění dané lokality interpretovat jako hradiště. Zvláště nadzemní partie destrukcí hradeb (valy) jsou velmi náchylné k zániku ať již v důsledku intenzivní zemědělské činnosti, eroze, pozdějšímu rozebrání na stavební materiál (u kamenné architektury) či porušení následnou zástavbou. Často se proto zachovávají pouze v lesním prostředí. Problémy klasifikace představuje také stav výzkumu, především pak datace samotné fortifikace, která je bez moderních výzkumů v podstatě nemožná. Řada lokalit byla opakovaně osidlována a datace zdejších aktivit je založena často jen na nestratifikovaných nálezech. Z těchto důvodů byla vytvořena klasifikace pravděpodobnosti, že se v konkrétním případě výšinné lokality s doloženými aktivitami z doby bronzové jednalo původně o hradiště.

Jistota určení hradiště a soupis známých lokalit
Typ A
Lokality bez zachovalé fortifikace. Není vyloučeno, že tyto lokality nebyly ve své době vůbec ohrazeny. Spadají sem však i lokality, u kterých se všeobecně předpokládá, že byly v době bronzové hradišti (Bechyně, Mříč – Dívčí kámen).
- Bechyně – Zámek
- Český Krumlov – Zámek
- Čichtice – Hnojnice
- Chvalšiny – Mlýnské vrchy
- Lipí – Travní cesty
- Mříč – Dívčí Kámen
- Obora u Hracholusk
- Opařany – U moravčí
- Oslov – Svatá Anna
- Radčice – Vrch Kulovatý
- Sepekov – Chlum
- Strakonice – Hrad
Typ B
Opakovaně osidlované lokality, které mají ve svém reliéfu zachovalou blíže nedatovanou fortifikaci. Mohlo se jednat o hradiště z doby bronzové.
- Albrechtice nad Vltavou – Holý vrch
- Chřešťovice – Svatý Ján
- Katovice – Kněží hora
- Nevězice – Hrad
- Nuzice – Hradce
- Písecká Smoleč – Hradiště
- Třebanice – Velký Hrádeček
- Velešín – Kamenná věž
- Zvíkovské Podhradí – Zvíkov
Typ C
Lokality, které mají ve svém reliéfu zachovalou blíže nedatovanou fortifikaci. Existují z ní doklady osídlení pouze z doby bronzové, případně charakter fortifikace je pro toto období typický (Hluboká nad Vltavou – Baba) či takto datovatelné nálezy respektují ohrazený prostor (v případě větších ohrazení). S velkou pravděpodobností se jedná o hradiště z doby bronzové.
- Brloh – Žižkův vrch
- Dobřejovice – Hradec
- Hluboká nad Vltavou – Baba
- Hradiště u Písku – Hradišťský vrch
- Opalice – Na kopách
- Týn nad Vltavou – Svatá Anna
- Všemyslice – Kořenská skála
Typ D
Jistá hradiště z doby bronzové se zachovalou a bezpečně datovanou fortifikací.
- Kostelec
- Milenovice – Skalka
- Skočice – Hrad
- Voltýřov – Žíkovec
- Vrcovice – Dolní Lipice
- Všemyslice – Kozí vrch
Interaktivní mapa lokalit
Literatura